10 правил мозкового штурму. Перша лекція з курсу «id-мислення. Етап: творець»
Два роки тому один поскаржився на складності в бізнесі, продажі котеджів поблизу міста П***. Конкуренція з сильними гравцями, зниження купівельної спроможності і загальна економічна ситуація малювала похмурі перспективи. Я запропонував провести мозковий штурм з його ключовими співробітниками в затишному пивбар .
Через два дні я сидів за столом з зошитом і ручкою, а разом зі мною два продавця, юрист, фінансовий директор і маркетолог. Друг, директор і власник компанії представив нас, залишив свою золоту банківську карту на поталу і пішов. Про це ми домовилися заздалегідь. Присутність начальства заважає підлеглим входити в творчий стан. Я розповів новим знайомим пару веселих історій. Ми випили по кухлю пива і приступили до вигадування ідей методом мозкового штурму.
Що таке «мозковий штурм» та історія його появи
Мозковий штурм – один з найвідоміших способів пошуку ідей в світі. Метод застосовують: сценаристи, рекламщики, політологи, брокери, аналітики. Не здивуюся, дізнавшись, що дядьки в погонах перед кожним опозиційним мітингом чи виборами «штурмують» в кабінетах з портретами Дзержинського.
Сценаристи студії Pixar придумали «Корпорацію монстрів», «Валлі» і «У пошуках Немо» за час одного мозкового штурму.
Автор методу Алекс Осборн, американський бізнесмен. Він з’ясував, що пошуку ідеї заважає наша звичка до «накатаним» шляхом і сидить глибоко в підсвідомості кожного боязнь критики. Тож він розвів пошук шляху на дві частини: творчу, де у вільній обстановці висуваються нехай навіть самі «божевільні» ідеї. і критичну, де рішення осмислюються.
Як часто буває, поштовхом до геніального відкриття послужив випадок. Алекс Осборн під час Другої світової війни був капітаном судна, що перевозило вантажі в Європу. Суду були погано озброєні і нерідко ставали здобиччю німецьких підводних човнів.
Вирішивши зняти напругу команди, Осборн запропонував морякам пограти в «брейнстормінг». Моряки пропонували ідеї по темі: Як врятуватися від торпеди їх погано збройного кораблю. Приймалися будь-які, навіть самі «божевільні» пропозиції.
Під час гри народилася жартівлива версія: коли ворожа субмарина випустить торпеду, треба всією командою встати з атакованої сторони і подути. Як ні парадоксально, але спеціально поставлений в наступному рейсі потужний вентилятор змінив потоком води курс торпеди, і вона пройшла за кормою. Корабель був врятований завдяки ідеї з мозкового штурму.
Правила проведення мозкового штурму
Мозковий штурм при всій своїй розслабленості і вимозі відсутності критики має цілком чіткі правила. Помилки при проведенні призводять до розчарування в цьому потужному методі пошуку рішень. Тільки при дотриманні цих нескладних правил можна отримати якісний результат.
Перше і головне правило: ніякої критики
– Критика інших учасників.
Заборонена міміка, пирхання, закочування очей вгору, фразочки: «що за маячня? », «а як ми це зробимо? », «у нас немає на це бюджету», «ти ще інопланетян додай» та інші, прямо або побічно зачіпають міркування учасників мозкового штурму.
– Критика по відношенню до себе.
Сором, страх упасти в очах колег і знайомих призводить до пустої розмови, мало нагадує мозковий штурм. Запам’ятайте: будете соромитися самі будуть соромитися інші. Негатив заразительней, позитиву.
Друге правило: перед мозковим штурмом потрібна розминка
Коли я перший раз брав участь у змаганнях з триатлону, то здивувався, що досвідчені спортсмени бігають по два-три кілометри до початку старту. Мені здавалося, що так як нам потрібно пливти, тікати і їхати на велосипеді, то не варто витрачати свої сили. Я думав: треба берегти енергію. Два дні найактивнішими моїми фізичними вправами були «потягушечки» на ліжку.
Участь у тріатлоні було – авантюрним спонтанним поривом. За два дні до старту подзвонив друг і запропонував мені перевірити сили і моральну витримку. Я тоді про що не здогадувався. Знав би – відмовився. Після пускання бульбашок в каламутному озері, що злетіла велосипедного ланцюга і перегони в стилі дев’яносторічної бабусі, до фінішу я доповз п’ятдесятим. З п’ятдесяти двох, що дійшли до фінішу.
Після цього я став займатися бігом регулярно. Тепер перед кожною довгою дистанцією роблю пробіжку від двох до шести кілометрів. М’язи і мозок якимось чудесним чином запам’ятовують, готуються, і я пробігаю напівмарафон без вимог до оточуючих: «Пристреліть мене, я більше не сдвинусь з місця».
Третье правило: участь експертів
Результати мозкового штурму будуть малозначущі для практики, якщо в команді придумивателей ідей не буде експертів. Під час творчих посиденьок експерт може витягнути з своєї підсвідомості рішення проблеми.
Історія великих відкриттів доводить: найкращі ідеї приходять до людей давно займаються цим питанням. Побачивши уві сні таблицю, Менделєєв не зрозумів би, як розташувати хімічні елементи. Джоан Роулінг не створила серію книг про Гаррі Поттера, не будь у неї ступеня бакалавра з французької та класичної філології. А ще Роулінг до написання зачитувалася романами Толкієна, а не була звичайною домогосподаркою, якій підвернулася удача».
Четверте правило: експертів розбавити новачками
«Розумники», зібравшись, будуть мудрувати. Для мозкового штурму потрібен хоча б один наївна людина, яка не розбирається в питанні.
В історії, з якої почалася стаття, я був новачком. Торгівлею нерухомістю і будівництвом котеджів раніше не займався. Експерти, підхопивши мій настрій, стали розглядати свою роботу з точки зору дитини. Намагаючись пояснити і відповісти на наївні питання, вони впіймали кураж і доводили ідеї до абсурду. Словесний потік був такої потужності, що кілька разів офіціанти просили нас розмовляти тихіше.
Через кілька днів ми знову зустрілися. Один викликав у кабінет експертну групу і я показав запису. Я встиг розкласти ідеї на тези, знайшов обґрунтування, порахував необхідні ресурси і оформив графічно. Експерти були здивовані, що всі ці ідеї ми придумали.
Через декілька тижнів компанія провела успішну рекламну акцію. У рекламі, можу поділитися, йшло порівняння покупки нерухомості (довгострокової цінності) зі спонтанними бажаннями і розвагами. З одного боку: заміська природа, сосни, дитячий сміх, красива собака, а в протилежності: короткочасна радість і розчарування від програшу на рулетці в казино Монте-Карло, від натовпу туристів в Антарктиді, від жорстокості африканського сафарі. Вартість тижневого туру порівняли з сумою іпотеки за півроку.
Також компанія використовувала одну маленьку хитрість, яку можна засудити з точки зору етики. Тому я, зберігаючи анонімність учасників, можу розповісти тільки саму суть.
Кишенькове ТОВ, юридично не пов’язане з засновниками, подало позов до арбітражного суду. Суть позову: «демпінг у сфері нерухомості». Позов був прийнятий до розгляду, але ділові бюлетені опублікували цю новину на перших смугах (не безкоштовно). Компанія подолала заперечення клієнтів: «на котеджі висока ціна» і «можна знайти дешевше» . «Пропозиція може скоро закінчиться,» – думали клієнти діставали заощадження для покупки заміського будинку. Компанія друга була врятована, а ідеї для її порятунку були вигадані в ході одного мозкового штурму.
П’яте правило мозкового штурму: «А що ще? »
Правило «А що ще? » – важливе правило для всіх методів пошуку нестандартних рішень. Це стосується як колективним, так і індивідуальним технологій знаходження нових ідей. Про методи для одинаків розповім в наступних лекціях, вони не менш чудові, ніж знаменитий мозковий штурм.
Перші ідеї – найбільш очевидні. Наприклад: придумайте шістдесят способів використання сковорідки.
Придумали? Сковорідка-парасолька, сковорідка-посудина для зберігання продуктів, сковорідка-зброя проти п’яного чоловіка, – от, що приходить в голову дев’яносто відсотків людей. Потім починаються видозміни. У сковороді можна просвердлити дірки і зробити друшляк, можна приробити колеса і, прив’язавши мотузку, перетворити в іграшку для дитини. Наступним кроком буде уявне збільшення або зменшення сковороди: будинок у вигляді сковорідки, обручку, де замість діаманти буде брудна сковорідка (правдиво, але можуть дарувальника вбити). Далі сковорідка може поміняти на тверде рідке або газоподібне стан. Можна з’єднувати відомі предмети зі сковородою.
Може бути що завгодно. Одного разу ми з менеджерами придумали двісті варіантів канцелярської скріпки. З другого десятка йшли найцікавіші, після сотні придумувати стало фізично важко.
Запам’ятайте правило «А що ще? ». Повторюйте його кожен раз, коли свідомість почне лінуватися і повідомить, що ви вже знайшли найкращу ідею і далі безглузді міркування. Всякі проблеми в реальному житті мають декілька правильних рішень. Це вам не алгебра і геометрія, зі своїми аксіомами і теоремами. Рішення можуть не підходити по тим чи іншим обставинам, але рішень точно існує більше одного.
Шосте правило: записати ідеї і обробити
Тут коментувати особливо нічого. Треба записати ідеї і крапка. Через день-два оцінити і придумати, як їх втілити в життя. Добре, коли є ведучий, який встигає записувати. Погано, якщо він буде кричати: «Зачекайте, зачекайте, я за вами не встигаю» – так спіймане стан творчого процесу може випаруватися. Оцінювати можна індивідуально або групою експертів. Як оцінювати – розповім на наступному етапі курсу «iD-мислення».
Сьоме: не переводити мозковий штурм нарада
Мета мозкового штурму –отримати оригінальні ідеї за рахунок стимулювання уяви. Якщо під час МШ згадалися якісь проблеми, то їх необхідно залишити на потім.
Восьме: складне завдання розбити на прості
Якщо сформулювати завдання для пошуку ідей занадто загально, то крім банальностей і абсурду ви не отримаєте нічого. Замість того щоб задавати питання: «Як нам полетіти на Марс? », варто задавати більш дрібні питання: «Як людям вижити в умовах невагомості довгі роки? » або «Яке ракетне паливо ми можемо використовувати для запуску корабля? ».
Дев’яте: для МШ потрібно колектив
Мозковий штурм – це КОЛЕКТИВНИЙ метод пошуку рішення. Тут як в тенісі: можна бити м’ячик об стіну, але краще, якщо буде партнер. Траєкторію м’яча, відбитого стіною, можна вгадати, а подачі партнера стануть несподіванкою.
Бажано участь у мозковому штурмі від п’яти осіб. Троє дружать проти одного, четвірки розбиваються на пари. Занадто багато людей – теж погано.
Є теорія граничної ефективної керованості. Хтось із дослідників встановлює межу на восьми, деякі на дванадцяти. Наприклад: директор має вісім заступників – така зв’язок керована. У кожного із заступників своя група з восьми, у тих своя і так далі.
Для мене зручна група в офлайні – 5-9 осіб (як у техаському холдемі), в офлайні комфортно і двадцатьчеловек (IT-технології творять чудеса).
Десяте правило: потрібен провідний
Для якісного проведення мозкового штурму потрібен ведучий, який знайомий з технологією. Це поводир, що з допомогою запитань і підказок виведе сліпих з глухого кута, якщо він станеться, а він трапляється досить часто. Ведучий повинний намагатися передбачати реакції учасників експертної групи відбуваються події. В психологічному плані ведучий – це емпат, людина, яка може зрозуміти психічний стан співрозмовника і поставити себе на його місце. Якщо ви або ваш знайомий не може дивитися трансляцію операцій з хірургічних відділень лікарень, сміється і посміхається разом з героями кінофільмів, то він може підійти на тимчасову посаду провідного мозкового штурму.
Висновок і маленька хитрість для проведення штурму
Стаття почалася історією, непогано закінчити її такою ж короткою байкою.
Глава однієї японської парфумерної компанії попросив своїх експертів придумати ідеї, які дозволять компанії пережити важкі часи. Розчарований їх пропозиціями, він дав кожному зображення камчатського краба і наказав вивчити його і придумати ідеї, які вони могли б застосувати в бізнесі.
Ось деякі з цих асоціацій і ідей:
- Краб може відновлювати втрачені клешні. Ми повинні створити резервні товарні лінії на випадок, якщо наша основна лінія буде невдалою.
- Краб може бачити на 360 градусів. Ми повинні бути більш обізнані про ринку.
- Краб пересувається повільно. Ми рухаємося дуже повільно. Ми не можемо собі це дозволити. Ми повинні скоротити штат, щоб швидше реагувати на зміни ринку.
- Краб має характерні особливості. Ми повинні розробити впізнавану упаковку, яка дозволить краще відрізнити наші духи.
- Краб – падальник. Ми повинні виділити кошти на те, щоб з’ясувати, які ми можемо знайти інші варіанти використання і ринки для наших товарів.
Висновок такий: якщо у вас не виходить розслабити свідомість і знайти оригінальну ідею, візьміть на допомогу найнезвичнішу річ, яку зможете знайти і, відштовхуючись від її особливостей, створіть рекомендації для виходу з кризи. Легше написати твір «Як я провів літо», ніж на абсолютно вільну тему.